ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Θρυλικοί «μπέμπηδες» στους «4» της Ευρώπης!

Η πορεία-θαύμα του Ολυμπιακού στο UEFA Youth League συνεχίζεται και κανείς πλέον δεν τολμάει να στοιχηματίσει ότι θα σταματήσει πριν από τον τελικό! Η ομάδα Νέων του «Θρύλου» πέρασε από το Μόναχο με νίκη 3-1  επί της Μπάγερν και προκρίθηκε στο Final 4 της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί 19-22 Απριλίου στην Ελβετία.

Έτσι, για πρώτη φορά μετά από 28 χρόνια, μία ελληνική ομάδα θα συμμετάσχει σε ημιτελικό διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA, καθώς ο τελευταίος ήταν ο Παναθηναϊκός στο Champions League του 1996.

Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, μετά το ημίωρο του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν και τρία γκολ! Το σκορ άνοιξε ο Χρήστος Μουζακίτης στο 32΄ από λάθος του Γερμανού τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας το 5ο του γκολ στη διοργάνωση. Ο Αντώνης Παπακανέλλος πέτυχε το 2-0 με αριστουργηματικό γκολ στο 37΄ και ο Μπάμπης Κωστούλας έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του στο 40’.

Στο 63΄ ο Ράμσακ μείωσε για τη Μπάγερν, ο Ζβόναρεκ είχε κεφαλιά στο δοκάρι δύο λεπτά αργότερα κι αυτό ήταν το διάστημα στο οποίο οι Βαυαροί εξάντλησαν τις πιθανότητές τους.

Ο Ολυμπιακός άντεξε, προκρίθηκε στους «4» όπου θα αντιμετωπίσει τη Ναντ.

Διαιτητής: Γιγκάλ Φριντ (Ισραήλ)
Κίτρινες: Σόλτσε, Φερνάντεθ, Νκιλί - Παπακανέλλος, Πρεκατές, Κ. Κωστούλας
ΜΠΑΓΕΡΝ (Ρενέ Μάριτς): Σμιτ, Σόλτσε, Μανούμπα, Σολ, Χένιγκ, Φερνάντεθ, Γένσεν (46΄ Νκιλί), Ζβόναρεκ, Αζνού (46΄ Λίτσινα), Ράμσακ, Κούσι-Ασάρε
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ.Κωστούλας, Τανούλης, Πρεκατές, Κουτσογούλας (90+1΄ Χρήστου), Αλαφάκης, Μπάκουλας, Μουζακίτης, Πνευμονίδης (67΄ Λιατσικούρας), Παπακανέλλος (78΄ Δάμα), Μπ. Κωστούλας (9

Μία από τις μεγαλύτερες βραδιές στην ευρωπαϊκή ιστορία των ελληνικών ομάδων, γράφτηκε στην Μπάτσκα Τοπόλα της Σερβίας. Ο Ολυμπιακός διέλυσε 6-1 την τυπικά γηπεδούχο Μακάμπι Τελ Αβί...

Με ένα ποδήλατο και ένα κράνος: Συνεργασία Yπουργείου Αθλητισμού και Δήμου Αθηναίων για τον Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024Αθλητικά

Με ένα ποδήλατο και ένα κράνος, δώρα του Αναπληρωτή Υπουργού Αθλητισμού, Γιάννη Βρούτση, στον Δήμαρχο Αθηναίων, Χάρη Δούκα, επισφραγίστηκε η συνεργασία Υπουργείου Αθλητισμού και Δή...