ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στο φάιναλ φορ της Euroleague ο Ολυμπιακός

Στο φάιναλ φορ της Euroleague, για ένατη φορά στην ιστορία του συλλόγου, προκρίθηκε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν σήμερα 10-5 την -κάτοχο του τροπαίου- Σαμπαντέλ στο κολυμβητήριο του Πειραιά, στον αγώνα ρεβάνς για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης, και υπερκάλυψαν τη διαφορά των δύο γκολ, με την οποία είχαν ηττηθεί στον πρώτο αγώνα στην Ισπανία (14-12).

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 3-2, 4-1.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στα μισά της τρίτης περιόδου με το γκολ της Σιούτη (4-2), αλλά η ισπανική ομάδα μείωσε με την Κόρντομπες Ναβάρο. Ακολούθησαν δύο γκολ από την Ελευθεριάδου και την Ελευθερία Πλευρίτου, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» να φτάσουν στο +3 (6-3), το οποίο τους έδινε την πρόκριση, περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Σαμπαντέλ μείωσε άμεσα σε 6-4 και στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου σε 7-5, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε τις... απαντήσεις. Η Τσουκαλά έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στην ελληνική ομάδα (8-5), η Ελευθεριάδου με πέναλτι, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 9-5, ενώ η ίδια διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 38 δεύτερο πριν το τέλος. Μετά τον αποκλεισμό της, η Σαμπαντέλ θα μετάσχει στο final-4 του LEN Trophy, μαζί με τις υπόλοιπες ηττημένες ομάδες των προημιτελικών.

ΤΑ ΓΚΟΛ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ: Ελευθεριάδου 3, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Αβραμίδου, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη.

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ: Φαν Ντερ Σλόοτ, Κόρντομπες Ναβάρο, Γκαρσία Γοδόι, Κούνινγκ, Τανκέεβα.

Το «πράσινο φως» για το κονδύλι ύψους 75 εκατ. ευρώ που αφορά τα έργα ανάπλασης και περιβαλλοντικής υποστήριξης στον Βοτανικό και περιλαμβάνει και το νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού έδ...